همایش اساتید بسیجی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و به همت شورای بسیج جامعه پزشکی کشور برگزار شد.

در این همایش که روز پنج‌شنبه ۱۳ آذر ۹۳ در سالن اجتماعات دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر حسن ابوالقاسمی عضو شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی و رییس همایش با بیان اینکه این همایش باهدف تبادل‌نظر و تبیین امور جاری  سلامت، بررسی مباحث اخلاق حرفه‌ای و معنوی و آشنایی با مسائل سیاسی روز برگزار می‌شود، افزود: امیدواریم هرساله بتوانیم چنین جلساتی را با حضور اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار کنیم.
وی انگیزه مشارکتی و مسئولیت‌پذیری را مشخصه روحیه بسیجی در جامعه دانست و افزود: با توجه به اینکه پزشکان قشر فرهیخته و نخبه جامعه هستند لذا احساس مسئولیت در مقابل تحولاتی که در جامعه صورت می‌گیرد یکی از وظایف آنان محسوب می‌شود.
دکتر ابوالقاسمی با بیان اینکه بار مسئولیت زیادی بر دوش نخبگان است، افزود: احساس مسئولیت جامعه پزشکی و تلاش این عزیزان باعث شده جامعه امروز از تحصیل در دانشگاه دیگر کشورها بی‌نیاز شده و همه امکانات درمانی مردم فراهم باشد.
دبیر همایش با حمایت از برنامه‌های نظارتی وزارت بهداشت تاکید کرد: از آنجا که نظم بخشیدن به امور سلامت از آرزوهای همیشگی پزشکان است، شایسته است برنامه‌های نظارتی وزارت بهداشت مورد استقبال قرار گیرد.
در ادامه، وزیر بهداشت با اشاره به آرمان‌های امام راحل و شهدا، و با بیان اینکه هنوز با این آرمان‌ها فاصله زیادی داریم افزود: راه طولانی است و باید همت استوار باشد. طبیعی است که طلایه‌داران این مباحث مردم هستند و  هیچ‌گاه از تحقق آرمان‌ها چشم فرو نخواهند بست.
دکتر هاشمی با تاکید بر توجه مسئولان نظام به حوزه سلامت گفت: مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت، شخص رییس‌جمهور، مجلس و هیات وزیران، به حوزه سلامت توجه ویژه دارند.
وزیر بهداشت، با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت گفت: آنچه ما از تحول می‌شناسیم با آنچه که اتفاق می‌افتد متفاوت است البته براساس مطالعات انجام‌شده نظام سلامت کارآمدی در دنیا نیست که رضایتمندی مردم آن بیش از ۷۰ تا ۷۵ درصد باشد. در نتیجه رسیدن به این تحول، به ۱۰ تا ۱۵سال زمان نیاز دارد.
دکتر هاشمی با بیان اینکه در  گام سوم طرح تحول سلامت جامعه پزشکی همراهی خوبی داشتند افزود: به منظور حسن نظارت به اجرای این مرحله، سامانه تلفنی راه‌اندازی شده تا حاکمیت صدای مشکلات مردم را بشنود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات این وزارتخانه در حوزه بهداشت پرداخت و گفت: از طریق همکاری‌های بین بخشی در زمینه اصلاح تغذیه بوفه مدارس و جلوگیری از برخی سموم کشاورزی توافقاتی انجام‌شده همچنین برای پیگیری آلودگی آب و هوا در  حال برنامه‌ریزی و هماهنگی با سازمان‌های مربوطه هستیم.
دکتر هاشمی توزیع مکمل‌ها در روستاها به منظور استفاده زنان باردار و کودکان را از دیگر اقدامات انجام‌شده در حوزه بهداشت خواند و گفت: واکسن جدید پنتاوالان نیز به برنامه واکسیناسیون کشور اضافه‌شده و تا دو سال آینده به تولید داخل می‌رسد. خدمات مراقبت‌های اولیه برای ۹ میلیون نفر از جمعیت حاشیه‌نشین در نظر گرفته‌شده و ۲ هزار خانه بهداشت نیز تا پایان سال ساخته و تجهیز می‌شود.
توضیح اینکه در این همایش سردار نقدی فرمانده سازمان بسیج مستضعفین،سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر زالی رییس سازمان نظام پزشکی از دیگر سخنرانان این همایش بودند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :